Eaton D4PR21A1
SKU: CS4853862MPN: D4PR21A1UPC/EAN: 782114228036
Eaton General-purpose relay





Contact us for pricing and availability
Product Details
D4 Series General Purpose Plug-In Relay, QTY: 1, 110 Vdc coil, DPDT contact configuration, 5A, 240 Vac/30 Vdc resistive load, 2A, 250 Vac/3A, 30 Vdc inductive full load, 5A amperage rating, 380 Vac/125 Vdc max. operating voltage
Attributes
| Amperage Rating | 5A |
| Coil Voltage | 110 Vdc |
| Contact Configuration | DPDT |
| Indicators | Indicating light |
| Inductive Full Load | 2 A at 250 Vac, 3 A at 30 Vdc |
| Quantity | 1.0000 |
| Resistive Load | 5 A, 240 Vac, 30 Vdc |
| Series | D4 |
| Type | General-purpose relay |
| Voltage Max | 380 Vac/125 Vdc |
| Voltage Max Uom | FAH |
Specifications
| SKU | CS4853862 |
|---|---|
| MPN | D4PR21A1 |
| UPC/EAN | 782114228036 |


