Eaton D26MR712A
SKU: CS4853802MPN: D26MR712AUPC/EAN: 782113181646
Eaton NEMA machine tool relay

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton D26 Series AC Relay, Eight-pole, Mechanical Latch, 120V/60 Hz-110V coil voltage, 50 Hz, 7NO-1NC contact configuration, 0 blank cavities
Attributes
| Coil Voltage | 110/120 V |
| Contact Configuration | 7 NO-1 NC |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Number Of Cavities | 0 blank |
| Number Of Poles | Eight-pole |
| Series | D26 |
| Special Features | Mechanical latch |
Specifications
| SKU | CS4853802 |
|---|---|
| MPN | D26MR712A |
| UPC/EAN | 782113181646 |



