Eaton D26MR532A
SKU: CS4853794MPN: D26MR532AUPC/EAN: 782113181523
Eaton NEMA machine tool relay

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton D26 Series AC Relay, Eight-pole, Mechanical Latch, 120V/60 Hz-110V coil voltage, 50 Hz, 5NO-3NC contact configuration, 0 blank cavities
Attributes
| Coil Voltage | 110/120 V |
| Contact Configuration | 5 NO-3 NC |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Number Of Cavities | 0 blank |
| Number Of Poles | Eight-pole |
| Series | D26 |
| Special Features | Mechanical latch |
Specifications
| SKU | CS4853794 |
|---|---|
| MPN | D26MR532A |
| UPC/EAN | 782113181523 |




