Eaton DS7-342SX135N0-N
SKU: CS4852220MPN: DS7-342SX135N0-NAlternate Part #: DS7342SX135N0-NUPC/EAN: 786685856421
Eaton DS7 soft start controller

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton DS7 soft start controller, Frames 3 and 4, 135 A, 100 hp, 480 V, 110/230 Vac, Internal bypass, IP20, HKD3350 circuit breaker, 500 A class RK5 max fuse, Generation 7 series
Attributes
| Bypass | Internal |
| Circuit Breaker Type | HKD3350 |
| Control Voltage | 110/230 Vac |
| Environmental Rating | IP20 |
| Frame Size | 3 4 |
| Fuse Size | 500 A class RK5 max |
| Horsepower | 100 hp |
| Phase | Three-phase mains supply voltage |
| Rated Operational Current | 135 A |
| Series | Generation 7 |
| Type | Soft start controller |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4852220 |
|---|---|
| MPN | DS7-342SX135N0-N |
| Alternate Part # | DS7342SX135N0-N |
| UPC/EAN | 786685856421 |

