Eaton DS7-340SX200N0-N
SKU: CS4852209MPN: DS7-340SX200N0-NAlternate Part #: DS7340SX200N0-NUPC/EAN: 786685883830
Eaton DS7 soft start controller





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton DS7 soft start controller, Frames 3 and 4, 200 A, 150 hp, 480 V, 24 Vac/Vdc, Internal bypass, IP20, HLD3500 circuit breaker, 500 A class RK5 max fuse, Generation 7 series
Attributes
| Bypass | Internal |
| Circuit Breaker Type | HLD3500 |
| Control Voltage | 24 Vac/Vdc |
| Environmental Rating | IP20 |
| Frame Size | 3 4 |
| Fuse Size | 500 A class RK5 max |
| Horsepower | 150 hp |
| Phase | Three-phase mains supply voltage |
| Rated Operational Current | 200 A |
| Series | Generation 7 |
| Type | Soft start controller |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | VLT |
Specifications
| SKU | CS4852209 |
|---|---|
| MPN | DS7-340SX200N0-N |
| Alternate Part # | DS7340SX200N0-N |
| UPC/EAN | 786685883830 |

