Eaton DS7-342SX041N0-N
SKU: CS4852215MPN: DS7-342SX041N0-NAlternate Part #: DS7342SX041N0-NUPC/EAN: 786685856377
Eaton DS7 soft start controller

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton DS7 soft start controller, Frame 2, 41 A, 30 hp, 480 V, 110/230 Vac, Internal bypass, IP20, HFD3150L circuit breaker, 150 A class RK5 max fuse, Generation 7 series
Attributes
| Bypass | Internal |
| Circuit Breaker Type | HFD3150L |
| Control Voltage | 110/230 Vac |
| Environmental Rating | IP20 |
| Frame Size | 2 |
| Fuse Size | 150 A class RK5 max |
| Horsepower | 30 hp |
| Phase | Three-phase mains supply voltage |
| Rated Operational Current | 41 A |
| Series | Generation 7 |
| Type | Soft start controller |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4852215 |
|---|---|
| MPN | DS7-342SX041N0-N |
| Alternate Part # | DS7342SX041N0-N |
| UPC/EAN | 786685856377 |

