Eaton DS7-340SX160N0-N
SKU: CS4852207MPN: DS7-340SX160N0-NAlternate Part #: DS7340SX160N0-NUPC/EAN: 786685856773
Eaton DS7 soft start controller





$3,456.28
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton DS7 soft start controller, Eaton Frames 3 and 4, 160 A, 125 hp, 480 V, 24 Vac/Vdc, Internal bypass, IP20, HLD3450 circuit breaker, 500 A class RK5 max fuse
Attributes
| Bypass | Internal |
| Circuit Breaker Type | HLD3450 |
| Control Voltage | 24 Vac/Vdc |
| Environmental Rating | IP20 |
| Frame Size | 4 3 |
| Fuse Size | 500 A class RK5 max |
| Horsepower | 125 hp |
| Phase | Three-phase mains supply voltage |
| Rated Operational Current | 160 A |
| Series | Generation 7 |
| Type | Soft start controller |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | VLT |
Specifications
| SKU | CS4852207 |
|---|---|
| MPN | DS7-340SX160N0-N |
| Alternate Part # | DS7340SX160N0-N |
| UPC/EAN | 786685856773 |

