Eaton DS7-340SX007N0-N
SKU: CS4852187MPN: DS7-340SX007N0-NAlternate Part #: DS7340SX007N0-NUPC/EAN: 786685457581
Eaton DS7 soft start controller






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton DS7 soft start controller, 11 second ramp, one start per hour, 300% current limit at 40°C, 6.9 A, 1.5 hp at 200 V, 2 hp at 230 V, 3 hp at 480 V, HFD3015 max breaker, 15 A Class RK5 max fuse
Attributes
| Amperage Rating | 6.90A |
| Circuit Breaker Type | HFD3015 |
| Fuse Size | 15 A class RK5 max |
| Rating | 1.5 hp at 200 V, 2 hp at 230 V, 3 hp at 480 V |
| Type | 11 second ramp, one start per hour, 300% current limit at 40°C |
Specifications
| SKU | CS4852187 |
|---|---|
| MPN | DS7-340SX007N0-N |
| Alternate Part # | DS7340SX007N0-N |
| UPC/EAN | 786685457581 |


