Eaton DS7-342SX012N0-N
SKU: CS4852213MPN: DS7-342SX012N0-NAlternate Part #: DS7342SX012N0-NUPC/EAN: 786685457673
Eaton DS7 soft start controller






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton DS7 soft start controller, 20 second ramp, one start per hour, 300% current limit at 40°C, 11 A, 5 hp at 200 V, 3 hp at 230 V, 7.5 hp at 480 V, HFD3030 max breaker, 20 A Class RK5 max fuse
Attributes
| Amperage Rating | 11A |
| Circuit Breaker Type | HFD3030 |
| Fuse Size | 20 A class RK5 max |
| Rating | 5 hp at 200 V, 3 hp at 230 V, 7.5 hp at 480 V |
| Type | 20 second ramp, one start per hour, 300% current limit at 40°C |
Specifications
| SKU | CS4852213 |
|---|---|
| MPN | DS7-342SX012N0-N |
| Alternate Part # | DS7342SX012N0-N |
| UPC/EAN | 786685457673 |


