Eaton DS7-340SX009N0-N
SKU: CS4852189MPN: DS7-340SX009N0-NAlternate Part #: DS7340SX009N0-NUPC/EAN: 786685457598
Eaton DS7 soft start controller






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton DS7 soft start controller, 12 second ramp, one start per hour, 300% current limit at 40°C, 7.8A, 2 hp at 200 V, 2 hp at 230 V, 5 hp at 480 V, HFD3020 max breaker, 20 A Class RK5 max fuse
Attributes
| Amperage Rating | 7.80A |
| Circuit Breaker Type | HFD3020 |
| Fuse Size | 20 A class RK5 max |
| Rating | 2 hp at 200 V, 2 hp at 230 V, 5 hp at 480 V |
| Type | 12 second ramp, one start per hour, 300% current limit at 40°C |
Specifications
| SKU | CS4852189 |
|---|---|
| MPN | DS7-340SX009N0-N |
| Alternate Part # | DS7340SX009N0-N |
| UPC/EAN | 786685457598 |


