Eaton DK2400KA05X07Y08
SKU: CS4851149MPN: DK2400KA05X07Y08Alternate Part #: SPECIAL691UPC/EAN: 786679050699
Eaton Series C complete molded case circuit breaker
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, K-frame, DK, Fixed thermal and magnetic trips, Two-pole, 400A, 240 Vac, 250 Vdc, 65 kAIC at 240 Vac, 10 kAIC at 250 Vdc, Optional line or load, 1A-1B same side w/ right pigtail, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 400 A |
| Auxiliary Switch | 1A-1B same side with right pigtail |
| Circuit Breaker Frame Type | Molded case switch |
| Circuit Breaker Type | DK |
| Frame | K |
| Frequency Rating | 50 to 60 Hz |
| Interrupt Rating | 10 kAIC at 250 Vdc 65 kAIC at 240 Vac |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Series | Series C |
| Terminals | Optional line or load |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Type | High magnetic molded case switch |
| Voltage Rating | 240 Vac, 250 Vdc |