Eaton JD3175A05
SKU: CS4891097MPN: JD3175A05UPC/EAN: 786679031711
Eaton Series C complete molded case circuit breaker
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, J-frame, JD, Fixed thermal, fixed magnetic trip, Three-pole, 175A, 600 Vac, 250 Vdc, 65 kAIC at 240 Vac, 35 kAIC at 480 Vac, 1A-1B same side with right pigtail, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 175 A |
| Auxiliary Switch | 1A-1B same side with right pigtail |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | JD |
| Frame | J |
| Frequency Rating | 50 to 60 Hz |
| Interrupt Rating | 35 kAIC at 480 Vac 65 kAIC at 240 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Type | Complete breaker |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |