Eaton DK2400KA06X07Y03
SKU: CS4851150MPN: DK2400KA06X07Y03Alternate Part #: SPECIAL693UPC/EAN: 786679078372
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, K-frame, DK, Molded case switch, Fixed therm, fixed mag trip, 2-pole, 400A, 240 Vac, 250 Vdc, 65 kAIC at 240 Vac, 10 kAIC at 250 Vdc, 1A-1B rear w/right pigtail, T350K load, 2TA400K line
Attributes
| Amperage Rating | 400 A |
| Auxiliary Switch | 1A-1B rear with right pigtail |
| Frame | K |
| Frequency Rating | 50 to 60 Hz |
| Interrupt Rating | 65 kAIC at 240 Vac 10 kAIC at 250 Vdc |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Series | Series C |
| Shunt Trip | 208-380 Vac or 110-127 vdc same side with left pigtail shunt |
| Voltage Rating | 240 Vac, 250 Vdc |