Eaton DH421FDKW
SKU: CS4850767MPN: DH421FDKWUPC/EAN: 786680182112
Eaton heavy duty fusible safety switch





$1,948.13
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Enhanced visible blade single-throw safety switch, Enhanced visible blades, upper viewing window, 30 A, NEMA 12/3R, Cartridge, Four-pole, Four-wire, 240 V, Max Hp: 3, 3/ 10, 7.5/ 5 hp (1,3PH @Std/TD/250 Vdc), 600 V, #14-#2 Cu/Al
Attributes
| Amperage Rating | 30A |
| Application | Heavy commercial and industrial |
| Enclosure | NEMA 12, NEMA 3R |
| Enclosure Material | Painted galvanized steel |
| Features | Enhanced visible blade |
| Fuse Class Provision | Cartridge |
| Fuse Configuration | Fusible without neutral |
| Hp Rating Max | 3, 3/ 10, 7.5/ 5 hp (1,3PH @Std/TD/250 Vdc) |
| Nema Rating | NEMA 12/3R |
| Neutral | Not included |
| Number Of Poles | Four-pole |
| Number Of Wires | 4 |
| Series | K |
| Special Features | Enhanced visible blade |
| Type | Heavy duty fusible safety switch |
| Voltage Max | 600 V |
| Voltage Max Uom | AMP |
| Voltage Rating | 240V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
| Window | Upper |
Specifications
| SKU | CS4850767 |
|---|---|
| MPN | DH421FDKW |
| UPC/EAN | 786680182112 |






