Eaton DH422FDKV
SKU: CS4850771MPN: DH422FDKVUPC/EAN: 786680182136
Eaton heavy duty fusible safety switch




Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton Heavy duty single-throw fused safety switch, Enhanced visible blades, 4 blade, 60 A, NEMA 12/3R, Cartridge, Four-pole, Four-wire, 240 V, Max Hp: 7.5, 7.5/ 20, 15 /10 hp (1,3PH @Std/TD/250 Vdc), 600 V, #14-#2 Cu/Al
Attributes
| Amperage Rating | 60A |
| Application | Heavy commercial and industrial |
| Enclosure | NEMA 12, NEMA 3R |
| Enclosure Material | Painted galvanized steel |
| Features | Enhanced visible blade |
| Fuse Class Provision | Cartridge |
| Fuse Configuration | Fusible without neutral |
| Hp Rating Max | 7.5, 7.5/ 20, 15 /10 hp (1,3PH @Std/TD/250 Vdc) |
| Nema Rating | NEMA 12/3R |
| Neutral | Not included |
| Number Of Poles | Four-pole |
| Number Of Wires | 4 |
| Series | K |
| Special Features | Enhanced visible blade |
| Type | Heavy duty fusible safety switch |
| Voltage Max | 600 V |
| Voltage Max Uom | AMP |
| Voltage Rating | 240V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
| Window | No Window |
Specifications
| SKU | CS4850771 |
|---|---|
| MPN | DH422FDKV |
| UPC/EAN | 786680182136 |






