Eaton DH424FDKW
SKU: CS4850790MPN: DH424FDKWUPC/EAN: 786680182341
Eaton heavy duty fusible safety switch





$5,050.38
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Enhanced visible blade single-throw safety switch, Enhanced visible blades, 4 blade, 200 A, NEMA 12/3R, Cartridge, Four-pole, Four-wire, 240 V, Max Hp: 30, 25/ 50, 60/ 40 hp (1,3PH @Std/TD/250 Vdc), 600 V, #6-300 kcmil Cu/Al
Attributes
| Amperage Rating | 200A |
| Application | Heavy commercial and industrial |
| Enclosure | NEMA 12, NEMA 3R |
| Enclosure Material | Painted galvanized steel |
| Features | Enhanced visible blade |
| Fuse Class Provision | Cartridge |
| Fuse Configuration | Fusible without neutral |
| Hp Rating Max | 30, 25/ 50, 60/ 40 hp (1,3PH @Std/TD/250 Vdc) |
| Nema Rating | NEMA 12/3R |
| Neutral | Not included |
| Number Of Poles | Four-pole |
| Number Of Wires | 4 |
| Series | K |
| Special Features | Enhanced visible blade |
| Type | Heavy duty fusible safety switch |
| Voltage Max | 600 V |
| Voltage Max Uom | AMP |
| Voltage Rating | 240V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
| Window | Upper |
Specifications
| SKU | CS4850790 |
|---|---|
| MPN | DH424FDKW |
| UPC/EAN | 786680182341 |




