Eaton DH365FPK
SKU: CS4850459MPN: DH365FPKUPC/EAN: 782114357361
Eaton heavy duty fusible safety switch






$20,340.29
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Enhanced visible blade single-throw safety switch, 400 A, NEMA 4, Painted steel, Class H, Three-pole, Three-wire, 600 V, Max Hp: 250, 350 hp (3PH @480/600 V), (2)#1/0-(2)300 kcmil; or (1)#1/0-(1)750 kcmil Cu/Al
Attributes
| Amperage Rating | 400A |
| Enclosure | NEMA 4 |
| Enclosure Material | Painted steel |
| Fuse Class Provision | Class H |
| Fuse Configuration | Fusible without neutral |
| Hp Rating Max | 250, 350 hp (3PH @480/600 V) |
| Nema Rating | NEMA 4 |
| Neutral | Not included |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Number Of Wires | 3 |
| Product Category | Heavy Duty, Fusible without neutral |
| Type | Heavy duty fusible safety switch |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
| Window | No Window |
Specifications
| SKU | CS4850459 |
|---|---|
| MPN | DH365FPK |
| UPC/EAN | 782114357361 |








