Eaton DH365NPK
SKU: CS4850484MPN: DH365NPKUPC/EAN: 782114357385
Eaton heavy duty fusible safety switch







$20,882.04
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Enhanced visible blade single-throw safety switch, 400 A, NEMA 4, Painted steel, Class H, Fusible with neutral, Three-pole, Four-wire, 600 V, Max Hp: 250, 350 hp (3PH @480/600 V), (2)#1/0-(2)300 kcmil; or (1)#1/0-(1)750 kcmil Cu/Al
Attributes
| Amperage Rating | 400A |
| Enclosure | NEMA 4 |
| Enclosure Material | Painted steel |
| Fuse Class Provision | Class H |
| Fuse Configuration | Fusible with neutral |
| Hp Rating Max | 250, 350 hp (3PH @480/600 V) |
| Nema Rating | NEMA 4 |
| Neutral | Included |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Number Of Wires | 4 |
| Product Category | Heavy Duty, Fusible with neutral |
| Type | Heavy duty fusible safety switch |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
| Window | No Window |
Specifications
| SKU | CS4850484 |
|---|---|
| MPN | DH365NPK |
| UPC/EAN | 782114357385 |








