Eaton DH367FGK
SKU: CS4850650MPN: DH367FGKUPC/EAN: 782113589725
Eaton heavy duty fusible safety switch

$7,065.63
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Heavy duty single-throw fused safety switch, 800 A, NEMA 1, Painted steel, Class L, Fusible without neutral, Three-pole, Three-wire, 600 V, Max Hp: 500, 500 hp (3PH @480/600 V), (4)#1/0-(4)750 kcmil Al
Attributes
| Amperage Rating | 800A |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Enclosure Material | Painted steel |
| Fuse Class Provision | Class L |
| Fuse Configuration | Fusible without neutral |
| Hp Rating Max | 500, 500 hp (3PH @480/600 V) |
| Nema Rating | NEMA 1 |
| Neutral | Not included |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Number Of Wires | 3 |
| Product Category | Heavy Duty, Fusible without neutral |
| Type | Heavy duty fusible safety switch |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
| Window | No Window |
Specifications
| SKU | CS4850650 |
|---|---|
| MPN | DH367FGK |
| UPC/EAN | 782113589725 |







