Eaton DG1-349D0FB-C21C
SKU: CS4848377MPN: DG1-349D0FB-C21CAlternate Part #: 9702-1012-00PUPC/EAN: 786685878782
Eaton PowerXL DG1 variable frequency drive





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL Series DG1 Drive, 480V FR1 , N1, 7.5HP (12A) VT W/ BC.
Attributes
| Brochure | c/9/f/6/c9f678a857cb3582e9d9c947acdb14591c357e0b_4848377_brochure.pdf |
| Communications Onboard | EtherNet/IP, Modbus TCP, RS-485: Modbus RTU, BACnet MS/TP |
| Conformal Coated Boards | Yes |
| Electromagnetic Compatibility Filter | EMC Filter |
| Frame Size | 1 |
| High Overload Ct Amps | 9 A |
| High Overload Ct Hp | 5.6 hp |
| High Overload Ct Kw | 4 kW |
| Horsepower | 7.50 hp |
| Input Frequency Range | 50 - 60 Hz |
| Input Voltage Range | 380 - 500 V |
| Internal Dc Choke | Yes |
| Low Overload Vt Amps | 12 A |
| Low Overload Vt Hp | 7.5 hp |
| Low Overload Vt Kw | 5.5 kW |
| Max Overload | 110% for 1 minute |
| Motor Control Modes | Frequency, Speed, Open-loop speed, Open-loop torque |
| Motor Type | Inductio, PM (IPM & SPM) |
| Output Frequency Range | 0 - 400 Hz |
| Recommended Fuse Size | 15 |
| User Interface | Graphical Keypad |
Specifications
| SKU | CS4848377 |
|---|---|
| MPN | DG1-349D0FB-C21C |
| Alternate Part # | 9702-1012-00P |
| UPC/EAN | 786685878782 |




