Eaton DD362FDKW-00LO
SKU: CS4848084MPN: DD362FDKW-00LOUPC/EAN: 786689211950
Eaton double door single-throw fused safety switch

$1,383.75
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Double door single-throw fused safety switch, 60 A, NEMA 12/3R, Painted galvanized steel, Class H, Fusible without neutral, 3P, Three-wire, 600 V, Max Hp: 20, 25/ 30, 50 hp (⅓PH @480, 600 V), #14-#2
Attributes
| Amperage Rating | 60A |
| Enclosure | NEMA 12, NEMA 3R |
| Enclosure Material | Painted galvanized steel |
| Fuse Class Provision | Class H |
| Fuse Configuration | Fusible without neutral |
| Hp Rating Max | 20, 25/ 30, 50 hp (⅓PH @480, 600 V) |
| Nema Rating | NEMA 12 |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Number Of Wires | 3 |
| Product Category | Dust tight |
| Special Features | w/ window, Lock-On Provision |
| Type | Heavy duty double door safety switch |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | FAH |
| Wire Size | #14-2 AWG |
Specifications
| SKU | CS4848084 |
|---|---|
| MPN | DD362FDKW-00LO |
| UPC/EAN | 786689211950 |
