Eaton DD368FDKW-00V3
SKU: CS4848188MPN: DD368FDKW-00V3UPC/EAN: 786679184868
Eaton double door single-throw fused safety switch






$24,272.53
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Double door single-throw fused safety switch, Voltage indicator line and load side, 1200 A, NEMA 12/3R, Class L, Fusible without neutral, Three-pole, Three-wire, 600 V, Max Hp: 500, 500 hp (3PH @480/600 V), (4)#1/0-(4)750 kcmil
Attributes
| Amperage Rating | 1200A |
| Enclosure | NEMA 12, NEMA 3R |
| Enclosure Material | Painted galvanized steel |
| Fuse Class Provision | Class L |
| Fuse Configuration | Fusible without neutral |
| Hp Rating Max | 500, 500 hp (3PH @480/600 V) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Number Of Wires | 3 |
| Product Category | Dust tight |
| Special Features | V indicator line and load side, w/ window |
| Type | Heavy duty double door safety switch |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4848188 |
|---|---|
| MPN | DD368FDKW-00V3 |
| UPC/EAN | 786679184868 |

