Eaton DD362FDKW-00V1
SKU: CS4848085MPN: DD362FDKW-00V1UPC/EAN: 786679176993
Eaton double door single-throw fused safety switch






$2,058.74
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Double door single-throw fused safety switch, Voltage indicator line side, 60 A, NEMA 12/3R, Class H, Fusible without neutral, Three-pole, Three-wire, 600 V, Max Hp: 20, 25/ 30, 50 hp (⅓PH @480, 600 V), #14-#2
Attributes
| Amperage Rating | 60A |
| Enclosure | NEMA 12, NEMA 3R |
| Enclosure Material | Painted galvanized steel |
| Fuse Class Provision | Class H |
| Fuse Configuration | Fusible without neutral |
| Hp Rating Max | 20, 25/ 30, 50 hp (⅓PH @480, 600 V) |
| Nema Rating | NEMA 12 |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Number Of Wires | 3 |
| Product Category | Dust tight |
| Special Features | V indicator line side, w/ window |
| Type | Heavy duty double door safety switch |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
| Wire Size | #14-2 AWG |
Specifications
| SKU | CS4848085 |
|---|---|
| MPN | DD362FDKW-00V1 |
| UPC/EAN | 786679176993 |



