Eaton DD328FDKW
SKU: CS4848049MPN: DD328FDKWUPC/EAN: 786679184028
Eaton double door single-throw fused safety switch






$21,650.07
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Double door single-throw fused safety switch, 1200 A, NEMA 12/3R, Painted galvanized steel, Class L, Fusible without neutral, Three-pole, Three-wire, 240 V, Max Hp: 500, 500 hp (3PH @480/600 V), (4)#1/0-(4)750 kcmil
Attributes
| Amperage Rating | 1200A |
| Enclosure | NEMA 12, NEMA 3R |
| Enclosure Material | Painted galvanized steel |
| Fuse Class Provision | Class L |
| Fuse Configuration | Fusible without neutral |
| Hp Rating Max | 500, 500 hp (3PH @480/600 V) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Number Of Wires | 3 |
| Product Category | Dust tight |
| Special Features | w/ window |
| Type | Heavy duty double door safety switch |
| Voltage Rating | 240V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4848049 |
|---|---|
| MPN | DD328FDKW |
| UPC/EAN | 786679184028 |
