Eaton DD327NDKW
SKU: CS4848041MPN: DD327NDKWUPC/EAN: 786679173732
Eaton double door single-throw fused safety switch






$13,094.03
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Double door single-throw fused safety switch, 800 A, NEMA 12/3R, Painted galvanized steel, Class L, Fusible with neutral, Three-pole, Four-wire, 240 V, Max Hp: 500, 500 hp (3PH @480/600 V), (4)#1/0-(4)750 kcmil
Attributes
| Amperage Rating | 800A |
| Enclosure | NEMA 12, NEMA 3R |
| Enclosure Material | Painted galvanized steel |
| Fuse Class Provision | Class L |
| Fuse Configuration | Fusible with neutral |
| Hp Rating Max | 500, 500 hp (3PH @480/600 V) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Number Of Wires | 4 |
| Product Category | Dust tight |
| Special Features | w/ window |
| Type | Heavy duty double door safety switch |
| Voltage Rating | 240V |
| Voltage Rating Uom | FAH |
Specifications
| SKU | CS4848041 |
|---|---|
| MPN | DD327NDKW |
| UPC/EAN | 786679173732 |
