Eaton C440A2A045SF2R
SKU: CS4846478MPN: C440A2A045SF2RAlternate Part #: 3-2673-131AUPC/EAN: 786685422527
Eaton C440 electronic overload relay

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton C440 electronic overload relay, C440 Electronic Overload Relay - NEMA, Freedom Size 2, 45mm frame, Selectable 10A, Class 10 ,20, 30, Overload 9-45A, Ground fault sensing, reversing
Attributes
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 9-45A |
| Rated Short Time Withstand Current Icw | Manual Auto |
| Size | Freedom Size 2 |
| Special Features | Ground fault sensing |
| Trip Type | Selectable 10 A, class 10 ,20, 30 |
| Type | Electronic overload relay |
Specifications
| SKU | CS4846478 |
|---|---|
| MPN | C440A2A045SF2R |
| Alternate Part # | 3-2673-131A |
| UPC/EAN | 786685422527 |

