Eaton C3000K6U
SKU: CS4846026MPN: C3000K6UUPC/EAN: 786680006494
Eaton Type MTK industrial control transformer







Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton type MTK, industrial control transformer, industrial control transformer, MTK, pv:240/416/480/600v, 230/400/460/575v, 220/380/440/550v, 208/500v
Attributes
| Coil Material | Copper windings |
| Design | MTK |
| Primary Voltage | 220/380/440/550 V 208/500 V 230/400/460/575 V 240/416/480/600 V |
| Secondary Voltage | 99/120/130 V, 95/115/125 V, 91/110/120 V, 85/100/110 V |
| Temperature Rating | 115°C |
| Type | Industrial Control Transformer |
| Volt Ampere Rating | 3000 VA |
Specifications
| SKU | CS4846026 |
|---|---|
| MPN | C3000K6U |
| UPC/EAN | 786680006494 |

