Eaton CE1000K6UCEFS
SKU: CS4838291MPN: CE1000K6UCEFSUPC/EAN: 786680042454
Eaton Type MTK industrial control transformer






Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton, type MTK, industrial control transformer, ce marked, pv: 240/416/480/600v, 230/400/460/575v, 220/380/440/550v, 208/500v, taps: none, sv: 99/120/130v, 95/115/125v, 91/110/120v, 85/100/110v, 115°c, 1000 va, cu magnet wire
Attributes
| Coil Material | Copper windings |
| Design | MTK |
| Modification 1 | Factory-mounted finger-safe terminal shields |
| Primary Voltage | 230/400/460/575 V 220/380/440/550 V 208/500 V 240/416/480/600 V |
| Secondary Voltage | 99/120/130 V, 95/115/125 V, 91/110/120 V, 85/100/110 V |
| Temperature Rating | 115°C |
| Type | CE Marked Control Transformer |
| Volt Ampere Rating | 1000 VA |
Specifications
| SKU | CS4838291 |
|---|---|
| MPN | CE1000K6UCEFS |
| UPC/EAN | 786680042454 |

