Eaton C2000K6U
SKU: CS4842539MPN: C2000K6UUPC/EAN: 782114213612
Eaton Type MTK industrial control transformer







Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton, type MTK, industrial control transformer, pv: 240/416/480/600v, 230/400/460/575v, 220/380/440/550v, 208/500v, taps: none, sv: 99/120/130v, 95/115/125v, 91/110/120v, 85/100/110v, 115°c, 2000 va, cu magnet wire
Attributes
| Coil Material | Copper windings |
| Design | MTK |
| Primary Voltage | 220/380/440/550 V 230/400/460/575 V 240/416/480/600 V 208/500 V |
| Secondary Voltage | 99/120/130 V, 95/115/125 V, 91/110/120 V, 85/100/110 V |
| Temperature Rating | 115°C |
| Type | Industrial Control Transformer |
| Volt Ampere Rating | 2000 VA |
Specifications
| SKU | CS4842539 |
|---|---|
| MPN | C2000K6U |
| UPC/EAN | 782114213612 |

