Eaton C25FNF275C
SKU: CS4845737MPN: C25FNF275CUPC/EAN: 782114623497
Eaton definite purpose contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor, Quick, Open with metal mounting plate, 15-50A, two- and three-pole, Contactor, 90A, two- and three-pole, Non-reversing
Attributes
| Amperage Rating | 50A |
| Coil | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Connection | Quick |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Fuse Block | Class J, 600 V, 60 A |
| Inductive Full Load | 50 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Resistive Load | 65 A |
| Terminals | Box lugs (posidrive setscrew) and quick connect terminals (side-by-side) |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4845737 |
|---|---|
| MPN | C25FNF275C |
| UPC/EAN | 782114623497 |




