Eaton C25END430R
SKU: CS4845676MPN: C25END430RUPC/EAN: 782113772301
Eaton definite purpose contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor, Quick, 50A, 277 Vac, 60 Hz, Open with metal mounting plate, 15-50A, Contactor, Two-pole, 65A, Box lugs (posidrive setscrew) and quick connect terminals (side-by-side), Non-reversing
Attributes
| Amperage Rating | 40A |
| Coil | 24 Vac, 50/60 Hz |
| Connection | Quick |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Inductive Full Load | 40 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Four-pole |
| Resistive Load | 50 A |
| Terminals | Screw/pressure plate and quick connect terminals (side-by-side) |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4845676 |
|---|---|
| MPN | C25END430R |
| UPC/EAN | 782113772301 |


