Eaton C25DNL340A-GL
SKU: CS4845385MPN: C25DNL340A-GLAlternate Part #: D1C25DNL340A-GLUPC/EAN: 786685701936
Eaton definite purpose contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor, Quick, 50A, 50/60 Hz, 50/60 Hz, Open with metal mounting plate, 15-50A, two- and three-pole, 50A,65A, Box lugs (posidrive setscrew) and quick connect terminals (vertical-in-line), Non-reversing
Attributes
| Accessories | Mounting plate |
| Auxiliary Contacts | Quick connect (side-by-side) |
| Coil | 110-120 Vac |
| Coil Voltage | 50/60 Hz |
| Connection | Quick |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Inductive Full Load | 40 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Options | Global listed |
| Series | D1 |
| Terminals | Box lugs (hex socket Allen head setscrew) |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4845385 |
|---|---|
| MPN | C25DNL340A-GL |
| Alternate Part # | D1C25DNL340A-GL |
| UPC/EAN | 786685701936 |



