Eaton C25DNJ350LK
SKU: CS4845282MPN: C25DNJ350LKUPC/EAN: 782116313686
Eaton definite purpose contactor





Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor, Quick, 40A, 110-120 Vac, 50/60 Hz, Open with metal mounting plate, 15-50A, two- and three-pole, 40A, Contactor, Three-pole, 50A, Box lugs (hex socket allen head setscrew) and quick connect terminals
Attributes
| Amperage Rating | 50A |
| Coil | 380-415 Vac |
| Coil Voltage | 50 Hz |
| Connection | Quick |
| Contact Configuration | 2 NC |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Inductive Full Load | 50 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Resistive Load | 65 A |
| Terminals | Box lugs (posidrive setscrew) and quick connect terminals (vertical-in-line) |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4845282 |
|---|---|
| MPN | C25DNJ350LK |
| UPC/EAN | 782116313686 |



