Eaton C25DNJ340A-GL
SKU: CS4845143MPN: C25DNJ340A-GLAlternate Part #: D1C25DNJ340A-GLUPC/EAN: 786685700724
Eaton definite purpose contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor, Quick, 50A, 208-240 Vac, 50/60 Hz, 1NO, 1NC, Open with metal mounting plate, 15-50A, two- and three-pole, 50A,Three-pole, 65A, Box lugs (posidrive setscrew) and quick connect terminals , Non-reversing
Attributes
| Accessories | Mounting plate |
| Auxiliary Contacts | Quick connect (vertical in-line) |
| Coil | 110-120 Vac |
| Coil Voltage | 50/60 Hz |
| Connection | Quick |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Inductive Full Load | 40 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Options | Global listed |
| Series | D1 |
| Terminals | Box lugs (posidrive setscrew) |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4845143 |
|---|---|
| MPN | C25DNJ340A-GL |
| Alternate Part # | D1C25DNJ340A-GL |
| UPC/EAN | 786685700724 |


