Eaton C25DNE340AB
SKU: CS4844588MPN: C25DNE340ABAlternate Part #: E1C25DNE340ABUPC/EAN: 782116310135
Eaton definite purpose contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor, Quick, 40A, 110-120 Vac, 50/60 Hz, Open with metal mounting plate, 15-50A, two- and three-pole, 40A, Contactor, Three-pole, 15-50A, two- and three-pole, 50A, Box lugs (posidrive setscrew), Non-reversing
Attributes
| Amperage Rating | 40A |
| Coil | 208-240 Vac, 50/60 Hz |
| Connection | Quick |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Inductive Full Load | 40 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Resistive Load | 50 A |
| Terminals | Box lugs (posidrive setscrew) |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4844588 |
|---|---|
| MPN | C25DNE340AB |
| Alternate Part # | E1C25DNE340AB |
| UPC/EAN | 782116310135 |




