Eaton C1000K3KD
SKU: CS4842493MPN: C1000K3KDUPC/EAN: 786680024054
Eaton Type MTK industrial control transformer







Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton, type MTK, industrial control transformer, pv: 415v, taps: none, sv: 110v, 115°c, 1000 va, cu magnet wire
Attributes
| Coil Material | Copper windings |
| Design | MTK |
| Modification 1 | Special design |
| Primary Voltage | 415 V |
| Secondary Voltage | 110 V |
| Temperature Rating | 115°C |
| Type | Industrial Control Transformer |
| Volt Ampere Rating | 1000 VA |
Specifications
| SKU | CS4842493 |
|---|---|
| MPN | C1000K3KD |
| UPC/EAN | 786680024054 |
