Eaton CHP60E225X9
SKU: CS4839248MPN: CHP60E225X9UPC/EAN: 786679189696
Eaton CH convertible loadcenter





$670.28
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton CH PON ¾-inEaton CH loadcenter, 225A, convertible, lugs inst, 60 spaces
Attributes
| Amperage Rating | 225 A |
| Box Size | X9 |
| Bus Material | Copper |
| Cover | X9 |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Enclosure Material | Metallic |
| Feed Type | Top/bottom |
| Interrupt Rating | 25 kAIC |
| Number Of Circuits | 60.0000 |
| Number Of Spaces | 60.0000 |
| Number Of Wires | 3 |
| Phase | Single-phase |
| Type | Convertible, Main Lugs Installed |
| Voltage Rating | 120/240 V |
| Voltage Rating Uom | 4K |
Specifications
| SKU | CS4839248 |
|---|---|
| MPN | CHP60E225X9 |
| UPC/EAN | 786679189696 |






