Eaton CHP42N225X7
SKU: CS4839245MPN: CHP42N225X7UPC/EAN: 786679189689
Eaton CH convertible loadcenter






$289.90
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton CH PON ¾-inEaton CH loadcenter, Eaton CH plug-on neutral loadcenter, 225A, convertible, 42 spaces
Attributes
| Amperage Rating | 225 A |
| Box Size | X7 |
| Bus Material | Copper |
| Cover | X7 |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Enclosure Material | Metallic |
| Feed Type | Top/bottom |
| Interrupt Rating | 25 kAIC |
| Number Of Circuits | 42.0000 |
| Number Of Spaces | 42.0000 |
| Number Of Wires | 3 |
| Phase | Single-phase |
| Type | Convertible |
| Voltage Rating | 120/240 V |
| Voltage Rating Uom | 4K |
Specifications
| SKU | CS4839245 |
|---|---|
| MPN | CHP42N225X7 |
| UPC/EAN | 786679189689 |








