Eaton CCV2080SR04
SKU: CS4837973MPN: CCV2080SR04Alternate Part #: 66C3072G215UPC/EAN: 786680146022
Eaton CCV tenant main breaker





$933.92
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Type CCV Shunt Trip Line/Load Collar,Shunt trip line/load collar,208-240 V/100-127 Vdc Shunt trip,80 A,Two-pole,240 V,#2/0 AWG-300 kcmil Cu/Al,CCV,Type ECC unit enclosures
Attributes
| Amperage Rating | 80 A |
| Circuit Breaker Frame Type | CCV |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Special Features | 208-240 V/100-127 Vdc Shunt trip |
| Type | Shunt trip line/load collar |
| Used With | Type ECC Unit Enclosures |
| Voltage Rating | 240 V - 240 V |
| Voltage Rating Uom | INH |
| Wire Size | #2/0 AWG-300 kcmil Cu/Al |
Specifications
| SKU | CS4837973 |
|---|---|
| MPN | CCV2080SR04 |
| Alternate Part # | 66C3072G215 |
| UPC/EAN | 786680146022 |

