Eaton CCV2060SR02
SKU: CS4837958MPN: CCV2060SR02Alternate Part #: 66C3072G205UPC/EAN: 786680145964
Eaton CCV tenant main breaker





$933.92
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Type CCV Shunt Trip Line/Load Collar,Shunt trip line/load collar,9-24 V, 12-24 Vdc Shunt trip,60 A,Two-pole,240 V,#2 - 300 kcmil,CCV,Type ECC unit enclosures
Attributes
| Amperage Rating | 60 A |
| Circuit Breaker Frame Type | CCV |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Special Features | 9-24 V, 12-24 Vdc Shunt trip |
| Type | Shunt trip line/load collar |
| Used With | Type ECC Unit Enclosures |
| Voltage Rating | 240 V - 240 V |
| Voltage Rating Uom | INH |
| Wire Size | #2 AWG-300 kcmil |
Specifications
| SKU | CS4837958 |
|---|---|
| MPN | CCV2060SR02 |
| Alternate Part # | 66C3072G205 |
| UPC/EAN | 786680145964 |

