Eaton CCV2070SR01
SKU: CS4837964MPN: CCV2070SR01Alternate Part #: 66C3072G198UPC/EAN: 786680145933
Eaton CCV tenant main breaker





$933.92
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Type CCV Shunt Trip Line/Load Collar,Shunt trip line/load collar,48-127 V, 48-60 Vdc Shunt trip,70 A,Two-pole,240 V,#2/0 AWG-300 kcmil Cu/Al,CCV,Type ECC unit enclosures
Attributes
| Amperage Rating | 70 A |
| Circuit Breaker Frame Type | CCV |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Special Features | 48-127 V, 48-60 Vdc Shunt trip |
| Type | Shunt trip line/load collar |
| Used With | Type ECC Unit Enclosures |
| Voltage Rating | 240 V - 240 V |
| Voltage Rating Uom | INH |
| Wire Size | #2/0 AWG-300 kcmil Cu/Al |
Specifications
| SKU | CS4837964 |
|---|---|
| MPN | CCV2070SR01 |
| Alternate Part # | 66C3072G198 |
| UPC/EAN | 786680145933 |

