Eaton CB5033T120480
SKU: CS4837842MPN: CB5033T120480Alternate Part #: PC503TUPC/EAN: 782116899630
Eaton pringle bolted pressure contact switch

$50,755.69
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton pringle bolted pressure contact switch,CPT in control box,5000A,120V,Top feed,No ground fault,480V,Three-pole,Three-wire,Fusible
Attributes
| Amperage Rating | 5000A |
| Control Voltage | 120 V |
| Feed Type | Top |
| Fuse Configuration | Top feed |
| Ground | No ground fault |
| Nema Rating | NEMA 1, NEMA 3R, NEMA 4, NEMA 12 |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Number Of Wires | 3 |
| Protection | Fusible |
| Special Features | CPT in control box |
| Switch Type | Electrical trip with charge-before-close mechanism |
| System Voltage | 480 V |
| Type | Pringle bolted pressure contact switch |
| Voltage Max | 480 V |
| Voltage Max Uom | AMP |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4837842 |
|---|---|
| MPN | CB5033T120480 |
| Alternate Part # | PC503T |
| UPC/EAN | 782116899630 |
