Eaton FP2034T120480
SKU: CS4877473MPN: FP2034T120480UPC/EAN: 782116898404
Eaton pringle bolted pressure contact switch

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton pringle bolted pressure contact switch,2000A,120V,Top feed,Ground fault,480V,Three-pole,Four-wire,Fusible
Attributes
| Amperage Rating | 2000A |
| Control Voltage | 120 V |
| Feed Type | Top |
| Fuse Configuration | Top feed |
| Ground | Ground fault with control power transformer |
| Nema Rating | NEMA 1, NEMA 3R, NEMA 4, NEMA 12 |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Number Of Wires | 4 |
| Protection | Fusible |
| Switch Type | Fault protector electrical trip |
| System Voltage | 480 V |
| Type | Pringle bolted pressure contact switch |
| Voltage Max | 480 V |
| Voltage Max Uom | INH |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | INH |
Specifications
| SKU | CS4877473 |
|---|---|
| MPN | FP2034T120480 |
| UPC/EAN | 782116898404 |
