Eaton SCB1233T120480GNX7
SKU: CS4979186MPN: SCB1233T120480GNX7Alternate Part #: C123T7GXUPC/EAN: 786685618005
Eaton pringle bolted pressure contact switch

$15,137.76
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton pringle bolted pressure contact switch,1200A,2NO-2NC,120V,Top feed,Ground fault,480V,Three-pole,Three-wire,Fusible
Attributes
| Amperage Rating | 1200A |
| Contact Configuration | 2 NO-2 NC |
| Control Voltage | 120 V |
| Feed Type | Top |
| Fuse Configuration | Top feed |
| Ground | Ground fault with control power transformer |
| Nema Rating | NEMA 1, NEMA 3R, NEMA 4, NEMA 12 |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Number Of Wires | 3 |
| Protection | Fusible |
| Switch Type | Electrical trip with charge-before-close mechanism |
| System Voltage | 480 V |
| Type | Pringle bolted pressure contact switch |
| Voltage Max | 480 V |
| Voltage Max Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4979186 |
|---|---|
| MPN | SCB1233T120480GNX7 |
| Alternate Part # | C123T7GX |
| UPC/EAN | 786685618005 |
