Eaton CB2534T120480E
SKU: CS4837590MPN: CB2534T120480EUPC/EAN: 786689526498
Eaton pringle bolted pressure contact switch




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton pringle bolted pressure contact switch, With control power transformer,2500A,120V,Top feed,480V,3 pole,Four-wire,Fusible. Includes Arc Energy Reduction Relay and matched CT’s. (CT only for 4th wire, not neutral).
Attributes
| Amperage Rating | 2500A |
| Control Voltage | 120 V |
| Feed Type | Top |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Number Of Wires | Four-wire |
| Protection | FUSIBLE |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | KVA |
Specifications
| SKU | CS4837590 |
|---|---|
| MPN | CB2534T120480E |
| UPC/EAN | 786689526498 |


