Eaton CB1234T120480E
SKU: CS4837116MPN: CB1234T120480EUPC/EAN: 786689526375
Eaton pringle bolted pressure contact switch





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton pringle bolted pressure contact switch, With control power transformer,1200A,120V,Top feed,480V,3 pole,Three-wire,Fusible. Includes Arc Energy Reduction Relay and matched CT’s. (with CT for a neutral-neutral not included).
Attributes
| Amperage Rating | 1200A |
| Control Voltage | 120 V |
| Feed Type | Top |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Number Of Wires | Three-wire |
| Protection | FUSIBLE |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | KVA |
Specifications
| SKU | CS4837116 |
|---|---|
| MPN | CB1234T120480E |
| UPC/EAN | 786689526375 |


