Eaton CB1634T120208E
SKU: CS4837281MPN: CB1634T120208EUPC/EAN: 786689588533
Eaton pringle bolted pressure contact switch





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton pringle bolted pressure contact switch, With control power transformer, 1600 A, 120 V, Top feed, 208 V, 3 pole, Three-wire, Fusible. Includes Arc Energy Reduction Relay and matched CT’s (with CT for a neutral-neutral not included).
Attributes
| Amperage Rating | 1600A |
| Control Voltage | 120 V |
| Feed Type | Top |
| Fuse Configuration | Top feed |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Number Of Wires | Three-wire |
| Protection | FUSIBLE |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4837281 |
|---|---|
| MPN | CB1634T120208E |
| UPC/EAN | 786689588533 |


