Eaton CB2533B120600CSA
SKU: CS4837510MPN: CB2533B120600CSAAlternate Part #: P24520UPC/EAN: 786685104348
Eaton pringle bolted pressure contact switch

$14,337.43
UnitAvailable on backorder
Product Details
Pringle Bolted Pressure Contact Switch, CBC - Electrical Trip UL Listed, 2500A, 600V, Three-pole, Three-wire, 120V, No ground fault, Bottom
Attributes
| Amperage Rating | 2500A |
| Control Voltage | 120 V |
| Feed Type | Bottom |
| Ground | No ground fault |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Number Of Wires | Three-wire |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4837510 |
|---|---|
| MPN | CB2533B120600CSA |
| Alternate Part # | P24520 |
| UPC/EAN | 786685104348 |


