Eaton CB2534B120480KC7
SKU: CS4837588MPN: CB2534B120480KC7Alternate Part #: PC253BK7C4ESUPC/EAN: 786689588564
Eaton pringle bolted pressure contact switch





$24,052.67
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton pringle bolted pressure contact switch, Interlock, 2500 A, 2NO-2NC, 120 V, Bottom feed, Ground fault, 480 V, Three-pole, Three-wire, Fusible.Includes Arc Energy Reduction Relay/ ground fault combination relay
Attributes
| Amperage Rating | 2500A |
| Contact Configuration | 2 NO-2 NC |
| Control Voltage | 120 V |
| Feed Type | Bottom |
| Fuse Configuration | Bottom feed |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Number Of Wires | Three-wire |
| Protection | FUSIBLE |
| Special Features | Interlock |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4837588 |
|---|---|
| MPN | CB2534B120480KC7 |
| Alternate Part # | PC253BK7C4ES |
| UPC/EAN | 786689588564 |



