Eaton CB2533T120600CSA
SKU: CS4837585MPN: CB2533T120600CSAAlternate Part #: P24020UPC/EAN: 786685104331
Eaton pringle bolted pressure contact switch

$12,861.13
UnitAvailable on backorder
Product Details
Pringle Bolted Pressure Contact Switch, CBC - Electrical Trip UL Listed, 2500A, 600V, Three-pole, Three-wire, 120V, No ground fault, Top - CB2533T120600CSA
Attributes
| Amperage Rating | 2500A |
| Control Voltage | 120 V |
| Feed Type | Top |
| Fuse Configuration | Top feed |
| Ground | No ground fault |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Number Of Wires | Three-wire |
| System Voltage | 600 V |
| Type | Pringle bolted pressure contact switch |
| Voltage Max | 600 V |
| Voltage Max Uom | AMP |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4837585 |
|---|---|
| MPN | CB2533T120600CSA |
| Alternate Part # | P24020 |
| UPC/EAN | 786685104331 |

